پردیس خودرو/مقایسه بیسو T3 با رنو کپچر

مقایسه بیسو T3 و رنو کپچر را در حقیقت مقایسه بین کم حجم ترین کراس اوور های بازار ایران است که به منظور قدرت مورد نیاز به سیستم توربو شارژر مجهز شده اند. رنو کپچر برای مدتی توسط ایران خودرو پیش فروش گردید اما پس از مدتی رنو فرانسه تصمیم گرفت عرضه این خود در ایران را به نگین خودرو بسپارد . اما بیسو T3 از جدیدترین کراس اوور های بازار است که توسط سیف خودرو در خط تولید مرتب خودرو تولید خواهد شد. مشخصات فنی نزدیک این خودرو ما را مجاب نموده که مقایسه شانه به شانه ما بین بیسو T3 و رنو کپچر داشته باشیم تا بدانیم آیا این چینی تازه وارد می تواند جای خالی رنو کپچر رفته از ایران را پر نماید یا خیر؟

مقایسه رنو کپچر و بیسو T3

رنو کپچر به تناسب موتور کم حجمش از ابعاد کوچکی نیز برخوردار است که شاید بتوان آن را با هاچ بک ها مقایسه کرد اما رنو این خودرو را در سگمنت کراس اوورهای ساب کامپکت معرفی نمود. جدول ذیل براحتی مشخص می نماید که رنو کپچر از نظر ابعاد خارجی ،ارتفاع و میزان فضای کابین خودرو در مقابل رقیب چینی خود حرفی برای گفتن ندارد. اما باید به این نکته توجه کرد که فرانسوی ها سالها تجربه خودروسازی را به یدک می کشند و ترجیح داده اند که برای این موتور کم حجم توربو بدنه کوچک اما سبک وزن را تدارک ببینند. با مقایسه وزن دو خودرو متوجه خواهیم شد که بیسو T3 حدود ۲۰۰ کیلو سنگین تر از رنو کپچر است.

خودرو طول میلیمتر عرض میلیمتر ارتفاع میلمتر فاصله دو محور میلیمتر وزن
رنو کپچر ۴۱۲۲ ۱۷۷۸ ۱۵۶۶ ۲۶۰۶ ۱۱۸۰
بیسو T3 ۴۳۵۰ ۱۸۲۵ ۱۶۸۵ ۲۶۶۵ ۱۴۶۰

مقایسه طراحی ظاهری

مقایسه طراحی ظاهری
مقایسه طراحی ظاهری

بیسو T3 در نام محصولی جدید بر شمرده می شود اما این خودرو در واقع ثمره یکی از بزرگترین و با سابقه ترین خودروسازان چینی با نام بایک محسوب می گردد . از این رو طراحان این خودرو کاملا با اصول طراحی مدرن و جوان پسند بودن آشنایی کامل داشته اند. این را می تواند از در چهره جسور و تهاجمی بیسو T3 دریافت. جایی که چراغهای جلوی خودرو با زاویه شکست خود و گرافیک داخلی دایره شکل به مانند محصولات بی ام و واقعا جذاب و منحصر بفرد در حد و اندازه یک محصول چینی شده است. جلو پنجره تعبیه شده ما بین این دو چراغ به رنگ مشکی براق طراحی شده است  که در در انتهای تمامی نوارها  با متریال کرمی تزیین شده است.از دیگر جذابیت های بصری نمای جلو خودرو باید به سپر حجیم شده و چراغ های چند ضلعی که با نوار مشکی رنگ احاطه شده است ،اشاره کرد.

در نمای سه چهارم خودرو ،خطوط روی کاپوت که منظور حجم دادن مورد استفاده قرار گرفته است بیش از هر چیز جلب توجه می کند.اما نکته جالب در این نمای پلاستیک سیاه رنگ موجود در لبه پایینی سرتاسر خودرو خواهد بود چرا که برخلاف بسیاری از محصولات رایج در بازار بصورت ساده و خسته کننده طراحی نشده است اگر دقت نمایید پلاستیک های   درو حلقه گلگیر دارای  شکست هایی است که این خودرو را کاملا از نمونه های مشابه متمایز می کند.البته های  ستون A و C خودرو نیز به رنگ مشکی طراحی شده تا ضمن هارمونی با دیگر نقاط مشکی رنگ بدنه خودرو ،بتواند حسی مانند کراس اوور های روز دنیا که از رنگ سقف و بدنه متفاوت بهره می برند را تداعی کند.

نمای عقب را باید نقطه عطف بیسو T3 محسوب کرد چرا که سعی شده در عین سادگی از جذابیت خاص خود برخوردار گردد.چراغهای عقب دقیقا مانند چراغهای جلو داری یک شکست می باشد که نمایی جذاب را ایجاد نموده است.استفاده از نوار های نقره ای رنگ درون گرفیک چراغهای عقب نیز نمای زیبایی را آفریده است. همچنین انتقال قاب پلاک از روی درب عقب به روی سپر باعث گردید درب صندوق یک تکه و جذاب به نظر برسد. البته حضور چراغ های مه شکن و شب رنگ دایره ای شکل و همچنین سر اگزوز های فیک از ایرادات این بخش محسوب میگردد.

طراحي خارجي رنو كپچر هيجان انگيز و جوان پسند مي باشد.نماي جلوي خودرو متشكل شده از دو چراغ باريك كه توسط يك جلو پنچره كشيده به يكديگر متصل شده است  پرژكتورها و چرغهاي روزتاب توسط يك قاب غير همرنگ با بنده خودرو احاطه شده كه بر زيبايي جلوي خودرو مي افزايد.چراغهاي عقبي خودرو بصورت بيضي  بوده كه  چراغ دنده عقب در مركز آن مي باشد

گلگير ها و بدنه خودرو بصورت عضلاني طراحي شده تا كمي خودرو بزرگتر و جسور تر به چشم آيد .ابعاد خارجي خودرو نشان از جمع جور بوده خودرو مي دهد .از نكات جالب طراحي خارجي متفاوت بودن رنگ سقف خودرو و بعضي از قسمت هاي بيروني خودرو با رنگ اصلي بدنه بوده كه باعث اسپرت شدن خودرو مي گردد.

در بخش مقایسه طراحی ظاهری باید گفت پختگی طراحی کاملا در تک تک اجزای رنو کپچر مشاهده می گردد و نمای این خودرو کاملا گیرا و جوان پسند شده است. اما بیسو T3 به رغم ظاهر جذاب و دوست داشتنی ، از کمی شلوغی بیش از حد و ناپختگی رنج می برد. اما در نهایت سبک طراحی این دو خودرو کاملا متفاوت بوده و این مشتریان هستند که باید تصمیم نهایی را بگیرند.

مقایسه طراحی داخلی

مقایسه طراحی داخلی
مقایسه طراحی داخلی

با ورود به کابین بیسو T3 ارزان قیمت با نمایی مواجه می شویم که تا حدودی یادآور محصولات لاکچری این روزهای جهان است. استفاده از صفحه نمایش لمس فلت ،دو رنگ کردن داشبورد ،استفاده از قطعات نقره ای رنگ و غربیلک فرمان با کلید های متعدد تمامی تلاش های طراحان بیسو T3 برای جذب جوانان می باشد که تا حدودی هم موثر واقع شده است.همچنین پنل پشت فرمان این خودرو از سه دایره مجزا تشکیل شده که درون آخرین دایره یک صفحه نمایش TFT بکار گرفته شده تا اطلاعات مهم خودرو نظیر هشدار حرکت بین خطوط ،فشار باد خودرو و موارد دیگر را به راننده منتقل نماید. همچنین نور پردازی پنل پشت فرمان کاملا قابلیت شخص سازی را خواهد داشت تا مالک بتواند از بین چندین رنگ موجود ،رنگ مورد علاقه خود را بکار ببرد. همچین در صورت تنظیم رنگ بر روی حالت اتوماتیک زمانی که سرعت خودرو به بالای ۱۲۰ کیلومتر برسد جهت هشدا رنگ پنل پشت فرمان به رنگ قرمز در آید. این آپشن بیسو T3  می تونند برای جوانانون و خانواده جوان بسیار جذاب و دوست داشتنی باشد.

البته به سادگی از سقف پانامرا بیسوT3 نباید به سادگی گذشت چرا که سرنشنیان می توانند بدون ورود سرما و یا گرما از نگاه کردن به آسمان لذت ببرند.هر چند کیفیت متریال داخلی بیسو T3 بهتر از دیگر چینی ها است اما همچنان استفاده از پلاستیک خشک کمی باعث  آزردگی خاطر خواهد شد.

 طراحي جلو داشبورت و ادوات رنو کپچر بسيار آرگونوميك و متناسب با فضاي بيروني خودرو مي باشد.اداوات تهويه مطبوع آن متشكل از دو دايره غير متقارن مي باشد كه بشكل جالبي در كنار هم قرار دارد.صفحه پشت آمپر خودرو هم از دو دايره تشكلي شده كه توسط يك بيضي كه وظيفه نشان دادن سرعت را بر عهده دارد به يكديگر متصل شده است.مواد بكار رفته در داشبورت كمي سخت و ارزان قيمت بوده كه براي اين خودروي اقتصادي كمي عادي به نظر مي رسد. .صندليهاي خودرو براي مسافرت هاي درون شهري مناسب و نرم به نظر مي رسد ولي براي مسافرت هاي طولاني مدت كمي نارحت كننده مي باشد.

در جهت نتیجه گیری نهایی در این بخش باید گفت هر دو خودرو از کابین جذاب و نسبتا لوکسی بهره می برند . اما طراحی داخلی رنو کپچر در عین اسپرت بودن کمی قدیمی به نظر می رسد چرا که سبک طراحی این روزها بسیار تغییر نموده و به سمت ساده گرایی تمایل یافته است .اما بیسو سعی نموده که راه خودروسازان بزرگ را برای شکل دادن به کابین T3 در نظر بگیرد که نتیجه کار هم دلچسب شده است.

مقایسه مشخصات فنی بیسو T3 و رنو کپچر

مقایسه مشخصات فنی بیسو T3 و رنو کپچر
مقایسه مشخصات فنی بیسو T3 و رنو کپچر

بیسو T3 با یک موتور ۱.۳ لیتری مجهز به سیستم پرخوران یا همان توربو شارژر با بیشنه قدرت ۱۳۲ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۸۵ نیوتن متر در دسترس خواهد بود. این موتور با پلت فرم محصولات هوانسو متفاوت بوده و به گفته این شرکت فقط مخصوص بیسو طراحی شده است . وظیفه انتقال قدرت به چرخهای جلو بر عهده جعبه دنده CVT پیشرفته سپرده شده است.به هر حال میزان توان خروجی این پیشرانه برای بیسو  T3 کاملا مناسب خواهد بود بطوریکه پس از وارد شدن توربو به مدار خودرو از شتاب بسیار خوبی سود می برد.میزان صفر تا ۱۰۰ بیسو T3 بصورت رسمی اعلام نشده است اما در تست های عملی ما با این خودرو عددی حدود ۱۲ ثانیه بدست آمده است. موتور کم حجم اما قدرتمند این خودرو دارای مصرف سوختی برابر با ۷.۴ لیتر اعلام شده که عدد فوق العاده محسوب می گردد.

در زیر کاپوت رنو کپچر یک پیشرانه ۱.۲ لیتری توربو شارژر بوده که قدرت موتوری برابر با ۱۲۰ اسب بخار در دور موتور ۴۹۰۰ دور بر دقیقه  تولید می کند. مصرف سوخت رنو کپچر بصورت ترکیبی برای با ۵.۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر می باشد. توربوشارژ اين خودرو در محدوده دور موتور ۲۰۰۰ دور در دقيقه وارد مدار شده و حداكثر خروجي توان موتور از اين دور قابل دسترسي است. لازم به ذكر است كه دور موتور ۲۰۰۰ معمولاً از دنده ١ به بعد در دسترس قرار مي گيرد و اين بدين معني است كه حداكثر توان موتور را به محض خروج از دنده يك و در دنده دو خواھيم داشت و در نتيجه خودرو بسيار سريع شتاب گرفته و در صورت نياز به حركت پرشتاب مي تواند بسيار لذت بخش باشد و به سرعت به نياز راننده پاسخ دھد.

ضمن اينكه ۹۰% قدرت موتور در دنده يك و دور موتور ۱۵۰۰ قابل دسترسي خواھد بود بنابراين در شتاب گيري و حركت اوليه خودرو بسيار چابك خواھد بود. اين امر بدليل استفاده از تكنولوژي VVT در اين موتور است.

در طراحي موتور اين خودرو رنو از اصول طراحي موتور خودروھاي فرمول يك خود بھره برده است و از آلومينيوم براي ساخت آن استفاده شده است و ھمانطور كه مستحضريد رنو ھمه ساله در بين خودروھاي مسابقات بين المللي فرمول يك جزو برترين ھا بوده است.

رنو کپچر در قدرت خروجی کمی از رقیب چینی خود ضعیف تر است اما باید توجه داشت که وزن این خودرو به مراتب کمتر از رقیب خود می باشد، در نتیجه این خودرو چالاک تر بوده و از شتاب اولیه بهتری بهره می برد . همچنین هر چه باشد موتور این خودرو طراحی شده توسط  رنویی ست که سالها طولانی ،محصولات متنوع آن در مسابقات بین الملی موفق به دریافت جوایز متعدد شده اند و تجربه این موفقیت ها در طراحی موتور تمامی خودروهای این شرکت دیده می شود. اما بیسو T3 هم به رقم تازه وارد بودنش آنچنان خودروی کندی نبود بطوریکه به محض فعال شدن سیستم توربو شتاب خوبی را در اختیار راننده قرار می دهد.

اما یک اختلاف اساسی مابین بیسو T3 و رنوکپچر وجود دارد و آنهم سیستم انتقال قدرت است. خودروهای روز دنیا از تویوتا گرفته تا همین بیسو T3 به جعبه دنده CVT مجهز شده اند چرا که مزایایی بیشماری دارد اما هر چقدر هم این مزایا زیاد باشد باز هم از نظر بسیاری کسل کننده هستند. اما رنو کپچر همچنان از جبعه دنده مهیج شش سرعته اتوماتیک دو کلاچه بهره برده است. همین نکته باعث شده که کمی صدای زوزه جعبه دنده CVT به داخل کابین بیسو T3 نفوذ کند اما رنو کپچر علاوه بر تعویض دندهای اسپرت و جذاب از کابین آرامتری بهره می برد.

در بخش هندلینگ و فرمان پذیری باید گفت هر دو خودرو به سیستم های کنترل پایداری EPS مجهز هستند . از این رو عملکرد خودرو در سر پیچ ها کاملا مناسب و حد یکدیگر هستند.

در پایان این بخش حساس باید گفت که بطور رنو کپچر در وضعیت بهتری نسبت به رقیب خود قرار دارد و خودرویی کاملا چالاک و سریع است .اما بیسو T3 در حد و اندازه یک کراس اوور نه چندان گرانقیمت چینی کاملا پر شتاب و مطمئن نشان داده است. البته باید به یک نکته مهم در این بخش توجه بیسو T3 محصولی تازه وارد است و هنوز در خصوص میزان اصطحلاک و دوام آن نمی توان بطور قاطع صحبتی به میان آورد. اما محصولات رنو  در طول سالها حضور خود خودرویی کم اصطحلاک و با دوام است که صاحبانش کمتر نیاز به حضور در تعمییرگاه ها را خواهند داشت.

خودرو حجم موتور سی سی نوع موتور قدرت خروجی اسب بخار گشتاور نیوتن متر شتاب ۰ تا ۱۰۰ ثانیه مصرف سوخت لتیر نوع جعبه دنده
رنو کپچر ۱۲۰۰ توربوشارژر ۱۲۰ ۱۹۰ ۱۰.۹ ۵.۹ ۶سرعته دو کلاچه
بیسو T3 ۱۳۰۰ توربوشارژر ۱۳۳ ۱۸۵ ۱۲ ۷.۴ CVT

ایمنی

ایمنی
ایمنی

بیسوT3 علی رغم تازه وارد بودنش سریعا جهت تست های ایمنی به موسسه تست تصادف C-NCAP ارسال شده و توانست بواسطه تجهیزات ایمنی فراوان خود ۵ ستاره ایمنی را دریافت کند . این خودرو به برای این منظور به امکاناتی از قبیل سیستم ترمزABS ،سیستم الکترونیکی ترمز EBD ،سیستم ضد لغزش خودرو ASR ،سیستم کمکی حرکت در سربالایی HSA،هر چهار چرخ ترمز دیسکی ،۶ کسیه هوا و غیره مجهز شده است.

رنو کپچر به منظور دریافت ۵ ستاره ایمنی به تجهیزاتی از قبیل سیستم ترمز ضد قفل ABS، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD، سیستم ترمز کمکی در مواقع اضطراری EBA، قلاب‌های ISOFIX برای نصب صندلی‌های ویژه‌ی کودک، قفل مرکزی و ورود بدون کلید و در نهایت کمربند ایمنی جلو به همراه پیش‌کشنده مجهز شده است از همین رو این کراس اور رنو در سال ۲۰۱۳ توانست ۵ ستاره ایمنی را موسسه Euro NCAP  دریافت نماید.

امکانات رفاهی

امکانات رفاهی

بیسو T3 به امکاناتی از قبیل ۴ شیشه برقی، آینه های برقی، ترمز پارک برقی، سیستم کنترل پایداری، سیستم رهیاب ماهواره ای، تودوزی چرم، فرمان چرمی، تریم داخلی دو رنگ، تهویه اتوماتیک، خروجی برق ۱۲ ولت، خروجی سیستم تهویه برای سرنشینان عقب، ۶ عدد کیسه هوا، دوربین دنده عقب، سنسور پارک عقب و جلو، نمایشگر لمسی ۹ اینچی، بلوتوث، سیستم ورود و استارت بدون کلید، صندلی راننده برقی، سیستم کنترل فشار باد تایر و چراغ های روشنایی در روزمجهز شده است.اما مهمترین و بارزترین امکانات رفاهی این خودرو که در هیچ هم رده این خودرو در ایران نمی توان یافت ،سیستم ثبت وقایع توسط دوربین جلو ،سیستم حفظ خودرو بین خطوط و رادار نقطه کور است . این آپشن ها را فقط در خودروهای بالای ۳۰۰ میلیون تومان می توان در خدمت داشت . از این رو بیسو T3 عملا از نظر اپشن کراس اووری بدون رقیب است.

امکانات رنو کپچر در حد و اندازه های یک کراس اور بسیار مناسب ارزیابی شده است. از امکانات مهم این خودرو می توان به
سيستم ضد سرقت خودرو(ايموبيلايزر)، سنسور پارك و دوربين دنده عقب ، قفل مركزي و ورود بدون كليد،كمربند ايمني جلو با قابليت محدودكردن فشار وارده و پيش كشنده اشاره کرد.

قطعا در این بخش رنو کپچر حرفی برای گفتن در مقابل حریف پرآپشن خود ندارد.

مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش

مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش

رنو کپچر زمانی که عرضه می شد از گارانتی ۳ ساله ایران خودرو بهره مند بود. اما امروز عرضه این خودرو در بازار ایران متوقف شده است و قطعات یدکی این خودرو بسیار سخت در دسترس بوده و از قیمت بالایی نیز برخوردار است.

در مقابل بیسو T3 با سه سال گارانتی و خدمات پس از فروش از سوی سیف خودرو عرضه خواهد شد. البته سیف خودرو هنوز در ابتدای راه خود است و تعداد نمایندگی آن به سطح کافی نرسیده است. البته باید گفت که این شرکت میزان زیادی از سهام مرتب خودرو را در اختیار گرفته و خدمات پس از فروش مرتب خودرو در تمامی شهر ها وظیفه خدمات رسانی به محصولات بیسو را بر عهده خواهند داشت.

کلام پایانی

بیسو T3 بعنوان کراس اوور تازه وارد بازار ما در تمامی بخش ها حرف های زیادی برای گفتن دارد و می تواند در صورت ارائه خدمات مناسب از سوی سیف خودرو به یکی از بازیگران اصلی بازار تبدیل شود. اما برند نا آشنا و تازه وارد بودنش مشکلی است که سیف خودرو در سالهای اولیه عرضه این خودرو با آن دست به گریبان است. در ابتدای این نوشتار هم تاکید کردیم که شاید مقایسه این دو خودرو شاید چندان منطقی نباشد چرا که رنو کپچر محصول رگ و ریشه دار است و از نظر قیمتی از بیسو T3 چند ده میلیونی گرانتر است. هدف ما این بود که ثابت نماییم این چینی حداقل در مقام مقایسه چیزی از رقبای فرانسوی خود کم ندارد .اما به هر حال بیسو T3 برای رسیدن به جایگاه کپچر پر افتخار راه زیادی در پیش رو دارد و نمی توان به سادگی جای این فرانسوی با اصالت را بگیرد . در نهایت باید بگوییم  این روز هایی که دیگر کپچر و محصولات نظیر این خودرو در بازار حضور ندارد قطعا بیسو T3 می تواند بعنوان جانشین گزینه مناسبی باشد چرا علاوه برا ظاهر متناسب مشخصات فنی و همچنین آپشن های گوناگون می تواند برای مشتریان ایرانی جذاب باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *