خودروسازی چين از۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ تفاوتی از زمين تا آسمان / ده دقیقه برای زندگی

فایننشیال تایمز: بر اساس تحقیقی که اخیرا توسط موسسه معروف جی دی پاور انجام شده، کیفیت خودروهای چینی تا سال ۲۰۲۰ با کیفیت خودروهای مطرح بین المللی برابری نموده یا حتی بهتر خواهد شد.

وقتی موسسه مشاوره دهنده صنعت خودروی آمریکا، ارزیابی کیفیت خودروهای چینی را از سال ۲۰۰۰ آغاز کرد، اختلاف بین محصولات داخلی و خارجی در این کشور بسیار زیاد بود.

در ابتدای سال ۲۰۰۰، به طور میانگین در هر  ۱۰۰ خودروی چینی ۸۳۴ ایراد گزارش می شد که این رقم در آن زمان دو برابر میانگین جهانی به حساب می آمد. حال پس از ۱۷ سال، نگاهی به نتایج ارزیابی کیفی خودروهای چینی در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که چشم بادامی ها پیشرفت خیره کننده ای را در این مدت داشته اند. در ارزیابی سال گذشته تعداد ایرادات موجود در هر صد خودروی ساخت چین به ۱۱۲ مورد کاهش پیدا کرده که این رقم فقط ۱۳ واحد بیشتر از میانگین جهانی است.

چینی ها سال گذشته با تولید ۳۰ درصد از خودروهای سواری و تجاری دنیا، عنوان بزرگ ترین خودروساز جهان را کسب کردند. البته این مهم به لطف همکاری با کمپانی های مطرح خارجی و تولید خودرو در شرکت های مشترک (جوینت ونچر) حاصل گشته، به طوری که از ۲۴ میلیون خودرو سواری حدود ۶۰ درصد در این نوع شرکت ها ساخته شده اند.

آقای یاکوب جرج (Jacob George) معاون ارشد جی دی پاور در آسیا-اقیانوسیه در این باره گفته که تفاوت کیفیت برندهای داخلی و خارجی در چین “به طور قابل ملاحظه ای” کمتر شده و تا سال ۲۰۲۰ از آن عبور خواهد کرد.

مایکل دان (Michael Dunne) یکی از مشاورین و نویسندگان حوزه خودرو عقیده دارد بهبود کیفیت بعضی از برندهای چینی به معنای “آغازی بر پایان سلطه دیترویت(مرکز خودروسازی آمریکا)” است. به گفته آقای دان برخی از کارخانه های موجود در این کشور کیفیت مونتاژ بسیار بالایی داشته و می توانند خودروهایی با کیفیت تر از کارخانه های حاضر در کشور مبدا برند تولید کنند.

خودروسازان چینی با سرعتی سرسام آور در حال حرکت رو به جلو هستند. چنانچه به خودرو های چینی فروخته شده در بازار کشورمان نگاهی کلی داشته و آنها را از ابتدا تاکنون مقایسه کنیم، خواهیم دید که در طول سال های اخیر به طور کاملا محسوسی پیشرفت کرده اند. تا جایی که خودرو های طراحی شده چینی در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رقبای سرسختی برای خودرو های مشابه تولید شده در کشورهای توسعه یافته اند.همکاری با این برندها دیگر یک ایراد برای خودروسازان وطنی محسوب نمی شود، زیرا چه قبول بکنیم، چه قبول نکنیم، آینده ای به مراتب بهتر در انتظار آنها است؛ شاید به لطف همین همکاری ها روزی فرزندانمان به خودروهای به روز و با کیفیت و با قیمتی منطقی، دسترسی داشته باشند!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *