آپشن های ايمنی خودروها را بيشتر بشناسيم / ده دقیقه برای زندگی

ESPسيستم کنترل الکترونيکي پايداري

ایمنی خودرو در طول تاریخ به عنوان یکی از اصلی ترین مباحث در طراحی و مهندسی خودرو در نظر گرفته شده است و یکی از مهمترین فاکتورها برای خرید خودرو به حساب می آید. شرکت های بزرگ خودرویی همواره به فکر بهبود این مسئله بوده اند و سیستم ها و تکنولوژی های مختلفی را برای افزایش ایمنی محصولاتشان طراحی و تولید کرده اند.یکی از کارامد ترین سیستم ها در این موضوع (Electronic Stability Program(ESP یا همان سیستم کنترل الکترونیکی پایداری یا مفهوم دیگری با نام Electronic Stability Control که به معنی سیستم کنترل پایداری است می باشد که با توجه به آمار ثبت شده تا ۳۰ درصد تصادفات و حوادث رانندگی را کاهش می دهد و با یک چراغ زرد رنگ در پشت آمپر با شکل یک خودرو از پشت که در عقب آن دو خط ترمز کشیده شده است نشان داده می شود و در هنگام فعال شدن ESP این نشان چشمک می زند.

اصلی ترین جزء در سیستم ESP  یا همان کنترل پایداری، سنسورهای موجود در چرخ ها هستند که رفتار هر چرخ را به طور جداگانه بررسی می کنند و به کامپیوتر اصلی می فرستند. کامپیوتر خودرو با اطلاعات به دست آمده از این سنسورها پایداری خودرو را می سنجد و با ارسال دستور به هر چرخ سعی می کند مشکل بوجود آمده را برطرف کند و مهمترین ابزار عکس العمل این سامانه ترمزهای خودرو است. ESP با ترمزگیری هر چرخ به صورت جداگانه تلاش می کند تا خودرو از مسیر خود خارج نشود و در صورت لزوم با کم کردن میزان قدرت ارسالی سعی می کند از درجا چرخیدن لاستیک ها جلوگیری کند و اصطکاک را افزایش دهد.

 

BLISسيستم شناسايي نقاط کور

امروزه خودرو سازان به منظور کاهش تصادفات ناشی از تغییرمسیرخودروها ازسیستمی با نام مخففBLIS) Blind Spot Information System) به معنی سیستم شناسایی و تشخیص نقاط کور استفاده می نمایند، دراین سیستم بر روی هر آینه جانبی یک دوربین دیجیتال نصب شده است که هریک از این دوربین ها حدودا مساحتی به طول ۹.۵ متر و عرض ۳ متر را در هرطرف خودرو تحت پوشش قرار می دهند. این دوربین ها قادرند در هر ثانیه حدود ۲۵ تصویر از میدان دید خود تهیه و به یک کامپیوتر پردازشگر انتقال دهند، این کامپیوتر با پردازش تصاویر دریافتی می تواند وجود خودروی دیگر یا موتورسوارها را تشخیص دهد و یک چراغ هشدار را روی آینه جانبی روشن نماید و بدینوسیله راننده از وجود وسایل نقلیه دیگر، درنقاطی که امکان دیدن ندارد آگاه می گردد.

 

TCSسيستم کنترل کشش

اگر در خودروهای فاقد سیستم کنترل کشش (Traction Control System) هنگام پیچیدن و حرکت روی سطوح لغزنده به ویژه در شرایط آب و هوای بارانی و برفی و نیز جاده‌های خاکی، بیش از اندازه گاز داده شود، چرخ‌های محرک شروع به هرزگردی می‌کنند و باعث سرخوردن و از دست رفتن کنترل خودرو می‌شود. اما در خودروهای مجهز به سیستم کنترل کشش، این اتفاق رخ نمی‌دهد و این سامانه مانع از ناپایداری خودرو می شود.

 

BAترمز کمکي اضطراري

این سیستم که Brake Assist یا به اختصار BA خوانده می‌شود، وظیفه دارد تا در زمانی که نیاز به ترمز گیری شدید احساس می شود، فشار روغن موجود در مجاری ترمز را تقویت کرده تا به این ترتیب، دیر اقدام کردن و کمبود فشار بر پدال ترمز از سوی راننده جبران شود. در گذشته این سیستم با توجه به نحوه فشردن پدال به این حقیقت می‌رسید که احتمال وقوع یک خطر در پیش است و امروزه این کار با کمک سنسور‌های نصب شده در جلو خودرو به راحتی انجام می‌شود.

 

EBD تقسيم کننده الکترونيکي نيروي ترمز

ترمز EBD یا EBFD که کوتاه شده Electronic Brakeforce Distribution است یک فناوری ترمز خودرو است که به طور اتوماتیک میزان نیروی وارده به ترمز های خودرو را با توجه به شرایط مختلف از قبیل شرایط جاده، سرعت، بار و غیره تنظیم می کند. EBD به همراه سیستم ترمز ABS می تواند فشار نگه دارنده متغیری به هر کدام از چرخ های خودرو وارد کند تا خودرو هم به بهترین حالت توقف کند و هم کنترل آن به هم نریزد. از آنجا که هنگام ترمز معمولا بیشتر وزن به قسمت جلو ماشین وارد می شود، ترمز EBD فشار کمتری بر روی چرخ های عقب می آورد تا از قفل کردن چرخ ها و لغزش ممانعت کند. در برخی سیستم ها ترمز EBD در ابتدا و قبل از آن که تاثیر انتقال وزن به قسمت جلو خودرو ظاهر شود نیروی بیشتری به چرخ های عقب وارد می کند.

HSAسيستم کمک حرکت در شيب

HSA کوتاه شده عبارت Hill Start Assist است و به شما کمک می‌کند که در مسیر‌های شیب‌دار حرکت روان‌تری داشته باشید. زمانی که این سامانه را فعال کرده باشید و در مسیر‌های شیب‌دار حضور داشته باشید، زمانی که خودرو را متوقف می‌کنید، ترمز‌ها به صورت اتوماتیک بکار گرفته می‌شوند و مانع از حرکت خودرو به سمت پایین می‌شوند.

 

TPMS مانيتورينگ فشار باد لاستيک

سیستم TPMS مخفف Tire Pressure Monitoring System است و وظیفه آن نشان دادن میزان باد لاستیک ها به راننده است. این سیستم به صورت الکترونیکی کار می کند و به صورت زنده میزان باد لاستیک را به راننده گزارش می دهد. این سیستم می تواند نه تنها از بروز تصادف هایی که به این دلیل پیش می آید جلوگیری کند، بلکه با تذکر به راننده در مورد کم بودن باد لاستیک ها، میزان مصرف سوخت را نیز کاهش دهد.

 

LDWSسيستم هشدار انحراف از مسير

سیستم هشدار انحراف از مسیر، مكانیزمی است كه با استفاده از سنسورهای لیزری و تشخیص خطوط سفید جاده و خیابان در زمانی كه راننده به صورت ناخواسته در حال منحرف شدن از مسیر رانندگی باشد اخطار می دهد. هدف اصلی از ساخت چنین سیستمی، كاهش آمار تصادفات ناشی از انحراف خودرو، به دلیل حواس پرتی یا خواب آلودگی راننده می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *